Witam!

Nubuk, zamsz czym czyścić?

Nubuk, zamsz czym czyścić?

Nubuk, zamsz czym czyścić?

W okresie jesienno-zimowym buty z zamszu czy nubuku są bardziej narażone na zanieczyszczenia, zniszczenia oraz przemoczenia. Obie skóry są delikatnymi, bardziej wymagającymi fakturami. Jeśli marzysz o obuwiu nubukowym, zamszowym, ale przeraża Cię fakt, że ich pielęgnacja wydaje się zbyt wymagająca.  Podpowiemy jak odpowiednio zadbać o obuwie zamszowe, nubukowe byś mogła się nimi cieszyć przez kilka sezonów.

Nie od dziś wiadomo, zdecydowanie prostsze jest czyszczenie obuwia ze skóry licowej niż z zamszu czy nubuku. Aby utrzymać buty jesienne w dobrej kondycji warto zapoznać się z fakturą, z którą mamy do czynienia.

Zarówno zamsz i nubuk to skóry naturalne. Pierwsza z nich to niewyprawiona skóra o krótkim włosiu, która źle reaguje w kontakcie z wilgocią. Nubuk jest łudząco podobny do zamszu, jest to skóra szlifowana, oprawiona. Przedstawimy Wam kilka sposobów jak zadbać o tego typu skórę.

Przed zastosowaniem środka pielęgnacji należy sprawdzić jego działanie by nie zniszczyć obuwia. Na niewidocznej części skóry (najlepiej przy suwaku) powinniście wypróbować środek pielęgnacyjny. Po jego wyschnięciu, sprawdzić reakcję na skórze. Jeśli nie zauważycie żadnych zmian to znaczy, że preparat działa.

Podstawową zasadą, o której trzeba pamiętać to zawsze czyść obuwie zamszowe, obuwie nubukowe na sucho. Do czyszczenia tego typu skór wykorzystaj szczoteczkę do skór szorstkich wykonaną z miękkich włosków, które wyczeszą brud i kurz a także wygładzą fakturę. Na rynku dostępne są szczotki ze specjalną gumką, dzięki niej usuniesz plamy i smugi. Po wyszczotkowaniu możesz zastosować odpowiednią piankę lub spray, który odświeży kolor, ale także pozwoli usunąć głębsze zabrudzenia. Ostatnim ważnym etapem jest impregnacja obuwia skórzanego. Chroni ona przed wilgocią, a także ułatwi pielęgnację butów w przyszłości.

Staraj się unikać przemoczenia obuwia zamszowego, nubukowego. Woda może doprowadzić do odkształcenia i zniszczenia skóry. Przemoczone obuwie nie wolno pod żadnym pozorem suszyć za pomocą suszarki lub grzejnika. Najprostszym sposobem jest włożenie kulek z gładkiego papieru do środka butów, on wchłonie większą ilość wody i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli jesteś przeciwnikiem środków chemicznych, a zwolennikiem sprawdzonych domowych sposobów to te, które proponujemy na pewno przypadną Ci do gustu.

Szczoteczka do zębów lub zwykła gumka do ścierania jest idealną alternatywą dla gumki i szczoteczki do nubuku i zamszu. Kolejnym sposobem czyszczenia jest skórka od chleba. Pozwoli ona pozbyć się nadmiaru błota. Wewnętrzną częścią skórki należy pocierać suche obuwie. 

Zmorą na obuwiu jesienno-zimowym jest sól drogowa. Roztwór wody z octem w stosunku 1:1 poradzi sobie z tego typu zanieczyszczeniami. Zmoczoną w roztworze miękką ściereczkę należy przecierać plamy powstałe od soli, aż do momentu ich pozbycia się. 

Obuwie zamszowe, nubukowe jest eleganckie, zawsze modne i pasuje do wielu stylizacji. Ich pielęgnacja wymaga uwagi, ale jest łatwa do opanowania i pozwoli Nam cieszyć się obuwiem przez długi czas. 

Zapisz się do Newslettera